YoVDO

Zapobieganie i kontrola zakażeń (ZKZ) w związku z wirusem COVID-19

Offered By: OpenWHO

Tags

Infection Prevention and Control Courses Public Health Courses Epidemiology Courses COVID-19 Courses WHO Guidelines Courses

Course Description

Overview

Kurs przedstawia informacje o działaniach, które placówki opieki zdrowotnej powinny podejmować, aby przygotować się do odpowiedniego reagowania w przypadku wystąpienia wirusa atakującego drogi oddechowe, takiego jak nowy koronawirus, właściwego rozpoznania przypadku zakażenia, gdy do niego dojdzie i prawidłowego wdrożenia środków zapobiegania i kontroli zakażeń, aby nie dopuścić do dalszej transmisji wśród personelu medycznego, pacjentów i pozostałych osób w placówce opieki zdrowotnej.

Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników opieki zdrowotnej i specjalistów ds. zdrowia publicznego, ponieważ skupia się na zagadnieniach zapobiegania i kontroli zakażeń.

Ten kurs nie był aktualizowany od czerwca 2020 roku. W celu uzyskania najnowszych wskazówek należy zapoznać się z angielską wersją kursu.


Syllabus

Course information

Kurs jest również dostępny w następujących językach:

English - русский - 日本語 - français - Bahasa Indonesia - Español - Português - Italiano - српски језик - 中文 - македонски јазик - Türkçe - Tiếng Việt - العربية - Nederlands - Tetun - বাংলা - فارسي - Soomaaliga - සිංහල - ภาษาไทย -தமிழ் - Казақ тілі

Informacje ogólne:

Kurs przedstawia środki i działania z zakresu zapobiegania i kontroli zakażeń (ZKZ) wymagane w celu:

  • Przygotowania placówki i osiągnięcia gotowości do reagowania w przypadku wystąpienia ogniska epidemicznego, w szczególności związanego z COVID-19.

  • Ograniczenia transmisji czynnika zakaźnego z człowieka na człowieka dzięki wdrożeniu rekomendowanych przez WHO środków i działań z zakresu zapobiegania i kontroli zakażeń.

  • Identyfikowania, izolowania i zgłaszania podejrzeń i potwierdzonych zakażeń.

Do każdego modułu dołączono dodatkowe materiały i zasoby, które pozwolą dokładniej zgłębić dany temat.

Cele szkolenia:

Po ukończeniu kursu uczestnik powinien potrafić:

  • Zdefiniować środki zapobiegania i kontroli zakażeń (ZKZ) i ich znaczenie w kontekście przygotowania i gotowości placówki oraz reagowania w przypadku wystąpienia zakażenia.
  • Opisać bieżącą sytuację epidemiologiczną dotyczącą COVID-19, podać definicje przypadku oraz objawy przedmiotowe i podmiotowe.
  • Opisać środki kontroli: dotyczące źródła zakażenia, administracyjne, środowiskowe i inżynieryjne.
  • Opisać środki ZKZ zalecane przez WHO dla placówek opieki zdrowotnej, m.in. zalecane w postępowaniu z podejrzeniem lub potwierdzonym przypadkiem COVID-19.
  • Opisać dodatkowe środki i działania z zakresu zapobiegania i kontroli zakażeń, które należy podjąć w celu zapewnienia ogólnego przygotowania w placówce opieki zdrowotnej.

Czas trwania kursu: Około 1 godziny.

Zaświadczenia: Potwierdzenie uczestnictwa jest dostępne dla uczestników, którzy ukończą 100% materiału kursu.

Jeżeli po ukończeniu tego kursu, będziesz zainteresowany/a poznaniem zasad prawidłowego wkładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej (ŚOI) w kontekście COVID-19, skorzystaj z kursu OpenWHO (w jęz. angielskim) „COVID-10: How to put on and remove personal protective equipment (PPE)”: https://openwho.org/courses/IPC-PPE-EN

Jeżeli jesteś zainteresowany/a poznaniem zasad prawidłowego wykonywania higieny rąk, skorzystaj z kursu OpenWHO (w jęz. angielskim): https://openwho.org/courses/IPC-HH-en

Tłumaczenie na język polski z Infection Prevention and Control (IPC) for COVID-19 Virus, 2020. WHO nie odpowiada za treść i dokładność przekładu. W przypadku rozbieżności między wersją anglojęzyczną a tłumaczeniem na język polski, obowiązuje wersja oryginału w języku angielskim jako prawidłowa i wiążąca.

Course contents

  • Moduł 1: Gotowość, zdolność reagowania i ZKZ:

    Moduł 1 zawiera ogólne informacje na temat środków i działań z zakresu zapobiegania i kontroli zakażeń podejmowanych w celu przygotowania placówki i osiągnięcia gotowości na wypadek wystąpienia zakażeń.
  • Moduł 2: Wirus COVID-19:

    Moduł 2 zawiera wprowadzenie do zagadnień dotyczących nowego koronawirusa (COVID-19).
  • Moduł 3: ZKZ w kontekście COVID-19 Standardowe środki ostrożności, środki zapobiegające transmisji i szczególne zalecenia w sprawie COVID-19:

    Moduł 3 przedstawia środki i działania, które należy podjąć w celu przygotowania placówki do właściwego postępowania w przypadku wystąpienia zakażeń.

Related Courses

Health Policy and the Affordable Care Act
University of Pennsylvania via Coursera
Vaccines
University of Pennsylvania via Coursera
Principles of Obesity Economics
Johns Hopkins University via Coursera
An Introduction to the U.S. Food System: Perspectives from Public Health
Johns Hopkins University via Coursera
Community Change in Public Health
Johns Hopkins University via Coursera